כיבוי שריפה במטבח

איך להימנע משריפות במטבחים ביתיים ותעשייתיים?

אם הקמתם עסק בעשרת אצבעותיכם, אף אחד לא צריך לספר לכם עד כמה הוא חשוב לכם. שריפות ודליקות הן האויבות הגדולות ביותר של מטבחים ביתיים ותעשייתיים, ואין ספק שאנחנו הישראלים אוהבים להפעיל את המטבח המון.

בתור עם חובב קולינריה ששולח שפים להפעיל מטבחים בכל העולם, אנחנו מודעים  גםלסכנות הכרוכות בהפעלת מטבח תעשייתי או אפילו ביתי. מסתבר שמעבר לצבירת כוכבי מישלן, אנחנו גם טובים בלהגן על המטבחים שלנו.

כיצד מגנים על המטבח ומכסים את עצמנו מפני סכנות של שריפה ודליקה?

התקנת ספרינקלרים זו התשובה, וככה גם רלוונטי לגבי אישור כיבוי אש בתוקף, בדיקת מטפים ובדיקת ציוד כיבוי אש. מי בודק את כל הציוד הזה ומוודא את תקינותו? ובכן, ישנם דברים שתוכלו לבדוק גם בעצמכם (כמו למשל תקינות לחץ במטפים), אך כמובן שמומלץ תמיד להסתייע באנשי מקצוע מנוסים. במקרה זה, אנשי המקצוע המומלצים הם חברות תחזוקת ציוד כיבוי אש, התקנת ציוד כיבוי אש וכדומה.

עד כמה המטבח מסוכן וחשוף לשריפות?

המטבח פועל אצלנו המון, בין אם אנחנו מתפעלים מטבח ביתי או מטבח תעשייתי. כתוצאה מהפעילות הרבה בו הרבה, המטבח גם צובר בלאי. באם הבלאי מורגש בתשתיות הגז או בתשתיות החשמל, הוא עשוי להוות סכנת חיים. במילים אחרות, חובה לקחת בחשבון שבמקרים מסוימים, דליקות ושריפות עשויות להיגרם כתוצאה מבלאי של תשתיות המטבח, בלאי הצינורות השונים שמוליכים גז וכדומה.

עקב החשיפה לסכנות רבות במטבח, התקנת ספרינקלרים מומלצת ביותר (במיוחד במטבחים תעשייתיים). ספרינקלרים הם בעצם מערכת מתקדמת לגילוי אש שגם דואגת לכבות אותה בשעת התלקחות שריפה. מערכות מתקדמות לכיבוי אש כוללות עמדות כיבוי אש אוטומטיות, ככה שבעצם הפעולה של כיבוי השריפה מתבצעת מיד וללא עיכוב.

כיצד ספרינקלרים עובדים?

לפני שמדברים על האופן בו ספרינקלרים עובדים, חשוב לציין כי גם ספרינקלרים מצריכים תחזוקה ובדיקה תקופתית. אם מותקנים אצלכם ספרינקלרים, אתם תהיו חייבים בתקינותם על פי החוק, וזאת בכדי לקבל אישור כיבוי אש מהרשויות. זכרו, מעבר לבדיקה תקופתית המחייבת בחוק, ההמלצה היא, לוודא תקינות ציוד כיבוי אש לפחות פעם בחצי שנה.

הספרינקלרים הם מערכת כיבוי אש אוטומטית, שפועלת ברגע שהחדר מתלהט. כשהמעלות בחדר מטפסות בעקבות אש חס ושלום, מעטפת זכוכית דקה, המצויה מסביב לראש הספרינקלר, נשברת באופן אוטומטי וכתוצאה מהחום הגבוה בחדר. לאחר השבירה של מעטפת הראש של הספרינקלר, יופעלו ספרינקלרים בכדי לכבוד את הדליקה.

תמונה: andreypopov / 123RF Stock Photo

תהיו חברתיים ושתפו אותנו

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email